10 emekli amiral hakkında flaş gelişme...

10 emekli amiral hakkında flaş gelişme...

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un Montrö'yle ilgili sözlerinin ardından 104 emekli amiralin imzasıyla yayımlanan ve iktidarın "darbe çağrısı" olarak nitelendirdiği bildiriyle ilgili olarak gözaltındaki 10 emekli amiral adliyeye sevk edildi. Amirallerin gözal

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un Montrö'yle ilgili sözlerinin ardından 104 emekli amiralin imzasıyla yayımlanan ve iktidarın "darbe çağrısı" olarak nitelendirdiği bildiriyle ilgili olarak gözaltındaki 10 emekli amiralin gözaltı süreleri uzatıldığı açıklanmıştı.

Avukat Celal Ülgen’in aktardığına göre Montrö Boğazlar Sözleşmesi’yle ilgili 103 imzalı bildiri sonrası gözaltına alınan 10 emekli amiralin gözaltı süresi 4 gün daha uzatılmıştı. Yeni bir gelişme yaşandı.

KRİTİK AYRINTI; GÖZALTI SÜRELERİNİN UZATILMASI İSTENDİ

104 emekli amiralin yayımladığı bildiriye imza attıkları için gözaltına alınan emekli amiraller gözaltı sürelerinin uzatılması istemiyle adliyeye sevk edildi. 

Emekli amiraller polis tarafından Ankara Adliyesi'ne getirildi. Emekli amiraller nöbetçi Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliğine çıkarıldı.

Avukatsız olarak tutukluluğun gözden geçirilmesi yapılmak istendi. Avukatlar buna itiraz etti, Anayasal hak olduğunu söyledi. Terörle Mücadele'nin geçici 19. maddesi öne sürüldü. CMK'nın 91. maddesi varken geçici maddenin uygulanamayacağı avukatlar tarafından ifade edildi. Avukat İlker Ziya Göktaş, "amiraller avukatsız beyanda bulunuyor" dedi. 

KARAR VERİLDİ

Gözaltına alınan 10 emekli amiral hakkındaki gözaltı süresi uzatıldı. Emekli amirallerin Ankara Adliyesi’nden çıktığı ve tekrar Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldüğü öğrenildi. 

SAVCILIKTAN AÇIKLAMA

Söz konusu 4 günlük ek gözaltı süresi istenmesinin nedenleri belli oldu.

Savcılıktan yapılan açıklamada, soruşturma kapsamında el konulan dijital materyallerin çokluğu, buna bağlı incelemelerinin devam ettiği, HTS analiz çalışmalarının sürdüğü, henüz ifadelerinin alınmadığına dikkat çekerek, şüphelilerin üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyetinin de gözönünde bulundurularak gözaltı süresinin yarın sabah 06.30'dan itibaren 4 gün uzatılmasını Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nden talep ettiği belirtildi.

EZİYET ETMEYİN

Amirallerin avukatı, Şule Nazlıoğlu Erol odatv'ye yaptığı açıklamada, “Bilmiyoruz. Savcılıktan bilgi alamıyoruz. Müvekkillerim 3’er kişilik nezarethane ayrı ayır kalıyorlar. Yanlarında FETÖ ve PKK’dan gözaltına alınan kişileri koyuyorlar” dedi.

Gözaltına alınan emekli Amiral Ali Sadi Ünsal kanser tedavisi görüyor. Ünsal hakkında Erol, “Amiralimizin durumu iyi değil. Bugün serbest bıraksalar ambulansla çıkarmak zorunda kalırlar.” dedi.

İLK EMEKLİ AMİRAL CEM GÜRDENİZ'İN EŞİ DUYURMUŞTU

Gözaltındaki emekli amirallerden Cem Gürdeniz'in eşi, Rengin Gürdeniz haberi sosyal medya hesabından duyurdu. 

Gürdeniz, paylaşımında, ''Şimdi aldığım habere göre adliyeye gidiyorlarmış, ifade için mi ? yoksa gözaltı süresinin uzatılması için mi? Bilmiyoruz'' ifadelerini kullandı. 

Gözaltı süresinin 4+4+4 şeklinde ilerlediği belirten Avukat Celal Ülgen, “Üçüncü dört günlük dilimi de kullanabilirler. Çünkü yaşları nedeniyle gözaltına alınmayan ifade vermeleri için çağırılan 4 emekli amiralin de ifadesi pazartesi günü alınacak. Bir günde hepsinin ifadelerini almak mümkün değil” dedi.

BirGün gazetesinden Gökay Başcan’ın haberine göre Ülgen, gözaltı sürelerinin 2018 yılının temmuz ayında çıkan Terörle Mücadele Kanunu’nun geçici maddesine göre uzatıldığını belirtti. Söz konusu maddenin geçerliliği, 25 Temmuz 2022’de sona erecek.

Gözaltına alındığı tarihten itibaren delillerin toplanması ve işlemlerin başlanması gerektiğine dikkat çeken Ülgen, “Geçtiğimiz bu dört günde hiçbir iade alma girişeme olmamıştır. Bu şöyle bir çelişki yaratmaktadır. Elinizde yeterli delil bulunmuyorsa kuvvetli şüphe de bulunmamaktadır. O zaman neden gözaltı yapıldı. Elinizde delil var ise neden ifade alma işlemleri başlatılmadı?” diye sordu.

Ülgen, amirallerin imzaladığı bildiriye ilişkin ise şu ifadeleri kullandı:
 
“Bu duyuru tamamen yurtseverlik duygusu ile kaleme alınmış ve iki konuda ülkemizin yaşayacağı olası risklere işaret edilmiştir. ‘Aksi takdirde’ diye başlayan cümle bir tehdit ya da muhtıra değil tam tersine ulusça yaşayacağımız risk uyarısıdır. Bundan bir darbe çağrısı çıkarmak en azından Türkçe bilmemektir. Yani tarikatların TSK içinde zikir yapması idari soruşturmayı gerektirir ancak Emekli Amirallerin fikir beyan etmesi ise gözaltı gerektirir gibi bir absürtlüğü yaşıyoruz.

Emekli askerler yurtsever ve Atatürkçü subaylardır. En önemli yönleri ülkemizin bağımsızlığından yana olmalarıdır. Bu nedenle Montrö konusunda Karadeniz ülkeleri ile yapılan işbirliğini bozacak ve bölgede çatışmayı gerektirecek olasılıklara peşinen karşı çıkmak gerektiği konusunda anti Amerikancı bir tavırları vardır. Bunun aksine bir imaj yaratmaya çalışmak ve onları Amerikancı askerler diye yaftalamak işin doğasına aykırıdır.”

Kaynak: KRT TV

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.