DSÖ'dan 4 farklı senaryo!

DSÖ'dan 4 farklı senaryo!

Çin'in Wuhan şehrine giderek Kovid-19'un kökenini araştıran Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uzmanları araştırmalarını tamamladı. Peki virüs nasıl ortaya çıktı? DSÖ'den 4 farklı senaryo...

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin'in Hubei eyaletine bağlı Wuhan şehrinde Aralık 2019 tarihinde ilk olarak görülen Yeni Tip Koronavirüs'ün ortaya çıkışı hakkında sorulara yanıt bulmaya çalışıyor.

Dünya çapında 107 milyondan fazla insana bulaşan ve 2.3 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan Kovid-19 salgını sosyal ve ekonomik alanlar başta olmak üzere birçok konuda insanların hayatını etkiliyor. Çin'e salgınının kökenini bulmak için giden DSÖ uzmanları incelemeleri tamamladı. Virüsün Wuhan'dan çıktığına dair bir kanıtın henüz bulunmadığını dile getiren uzmanlar dört senaryo üzerinde durduklarını açıkladı.

ABD merkezli Associated Press ajansında yer alan habere göre  DSÖ’nün Çin’de geçirdiği dört hafta sonunda korona virüsünün çıkış noktası ile ilgili net bir bulgu bulamadıklarını duyurdu. Associated Press, bilim ekibinin dört farklı senaryo üzerinde durduğunu açıkladı.

İLK SENARYO: YARASA!

Wuhan’da giden bilim insanları virüsün çıkış noktası ile ilgili esas teoriyi değiştirmedi. Bilim insanları yarasaların virüsü taşıdığını ve diğer hayvanlara bulaştırarak en sonunda insanlara bulaştırdığını tahmin ediyor. Yarasanın insanları doğrudan enfekte edebileceğini söyleyen DSÖ uzmanları ve Çinli meslektaşları yarasanın yanı sıra başka bir hayvanın da senaryo dahilinde olabileceğini açıkladı.

Wuhan’daki Huanan Balık Hali, salgının ilk vakalarının görüldüğü bölge olarak dikkat çekiyor. Bilim insanları deniz ürünlerinin yanı sıra av hayvanlarının ve canlı hayvanların da satıldığı pazarda tavşan, fare gibi hayvanların da bulunduğunu ve hastalığın bunlardan yayılabileceğine dair tahminlerde bulunuyor.

Öte yandan virüsün pazar yerine hasta bir kişi tarafından gelmiş olabileceği de senaryolar arasında. Çin’deki sağlık görevlileri ise pazarda sadece yüzeylerde korona virüsü tespit edildiğini açıklayarak hayvanlardan gelmediğine işaret etti.

LABORATUVAR İHTİMALİ ÇOK DÜŞÜK

Gelelim korona virüsü salgını ile ilgili tartışmaya en açık iddiaya… Salgının başladığı günlerde korona virüsünün Wuhan Viroloji Enstitüsü’nden sızdığına dair iddialar ortaya atılıyordu. Özellikle dönemin ABD Başkanı Donald Trump ve yönetimi bu iddiayı sık sık uluslararası kamuoyunun gündemine getirse de bilim insanları bunun gerçeği yansıtmadığını söyledi.

DSÖ uzmanları bu tür sızıntıların çok nadir görüldüğünü açıklayarak bu senaryonun düşük bir ihtimali olduğunu duyurdu. DSÖ ekibinin başındaki isimlerden Peter Ben Embarek, “Bütün güvenlik protokollerini inceledik ve ekibimiz bu tür bir sızıntının olmadığını açıkladı” demişti.

SOĞUK ZİNCİR İDDİALARI ASILSIZ

Özellikle Çinli yetkililerin sık sık gündeme getirdiği bu iddiaya göre korona virüsü donmuş gıdalar aracılığıyla Çin’e başka bir ülkeden giriş yaptı. Uluslararası kamuoyu tarafından Çinlilerin kendilerini haklı gösterme çabası olarak yorumlanan bu gelişme ile ilgili DSÖ’den bir açıklama geldi.

DSÖ ekibinde yer alan Marion Koopmans, “Soğuk zincir aracılığıyla gelmediğini tahmin ediyoruz. Böyle olmuş olamaz” dedi.

 

Kaynak: Milli Gazete

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.